Da li ti rečenica "Užasno sam iscrpljena" zvuči poznato? Često izražavamo svoj nivo umora, međutim, važno je napraviti razliku između različitih stepena iscrpljenosti. U nastavku ćete naučiti razliku između iscrpljenosti, hroničnog umora, menadžerske bolesti i pregorevanja.
Sindrom hroničnog umora (CFS) nije isto što i sindrom opšteg umora. Osobe sa sindromom hroničnog umora karakterišu energičnost, bezdušnost, nedostatak snage i opšta iscrpljenost. Njihov umor poprima dimenzije koje osporavaju njihovo izvršavanje svakodnevnih zadataka. Iscrpljenost ljudi sa CFS-om se ne ublažava spavanjem i odmorom. Čest prateći simptom su slabost mišića, bolovi u zglobovima, grčevi u mišićima i intenzivne glavobolje. Ne postoji naučni konsenzus o osnovnom uzroku sindroma hroničnog umora. Neke hipoteze ukazuju da je možda uzrokovana virusnom infekcijom, dok druge veruju da je možda uzrokovana bolešću koja utiče na imuni sistem. Jedno je sigurno, stres je jedan od glavnih uzroka, ali obavezno se posavetujte sa lekarom ako imate simptome CFS-a.
Simptomi CFS-a mogu biti:
Menadžerova bolest se dugoročno razvija kao posledica hroničnog stresa. Ime je dobila po visokom broju menadžera na srednjim i visokim rukovodećim mestima. Naravno, svako ko ima hroničnu bolest povezanu sa stresom može biti pogođen, ne isključivo od strane samih menadžera. Burnout sindrom i menadžerska bolest, detaljno opisani u nastavku, često su međusobno praćeni. Važno je potražiti pomoć specijaliste za lečenje menadžerske bolesti, s obzirom da je njen dugoročni efekat štetnosti po zdravlje značajan.
Simptomi Menadžerove bolesti:
Burnout sindrom je stanje koje se razvija kao posledica dugotrajnih tegoba vezanih za posao. Štetnost na radnom mestu dovodi do mentalne, fizičke i emocionalne iscrpljenosti koja izaziva smanjenje učinka i motivacije zaposlenog. Kao rezultat preopterećenja, radnik dovodi u pitanje njegove sposobnosti i oseća se bespomoćno. Međutim, iako se pregorevanje može pojaviti na bilo kom polju, u oblastima zapošljavanja gde je izloženost stresu značajna, pojava burnout sindroma je češće. Tako su lekari, službenici hitne pomoći, psiholozi, vatrogasci, policajci, vojnici, nastavnici, srednji i viši rukovodioci u povećanom riziku od sindroma pregorevanja.
Burnout obično ima sledeće faze:
Simptomi pregorevanja:
Iscrpljenost može biti fizička, mentalna i emotivna. Iscrpljenost se javlja u našim životima u vreme kada moramo da obavimo mnoštvo zadataka koji podrazumevaju veliko naprezanje. Naporan rad, izazovno školsko okruženje i konkurentno radno okruženje lako mogu dovesti do iscrpljenosti.
Simptomi iscrpljenosti:
Nekoliko hroničnih bolesti može da izazove iscrpljenost. U nastavku smo prikupili najčešće bolesti koje mogu delovati kao uzroci.
Bolesti koje mogu da izazovu iscrpljenost:
Efekat očuvanja zdravlja ne može se dovoljno naglasiti. Adekvatan kvalitet i količina sna nije samo jedno od najefikasnijih oružja u borbi protiv umora već igra i ulogu u smanjenju rizika od hroničnih bolesti. Da biste pomogli u borbi protiv iscrpljenosti sna sledite pravila o higijeni spavanja Američke akademije za medicinu spavanja (AASM):
Da bi vaše telo bilo u stanju da se nosi sa svakodnevnim izazovima, od suštinskog je značaja da svom telu obezbedite neophodne hranljive materije. Uz pravi unos mikro i makronutrijenta, možete se pobrinuti za gorivo potrebno za prevazilaženje zamornih dana. Sledeći saveti mogu pomoći da vaša ishrana bude jedan od kamena temeljca borbe protiv iscrpljenosti.
Da bi se izbegli neprijatni simptomi izazvani iscrpljenostom, održavanje ravnoteže na poslu je od suštinskog značaja. Na raspolaganju je veliki broj inovativnih digitalnih alatki za smanjenje obima posla.
Ako osećate da uprkos tome što pratite gore navedene savete, simptome iscrpljenosti ne možete lečiti sami, onda vredi potražiti pomoć specijaliste. Zdravstveni efekti iscrpljenosti, hroničnog umora, menadžerske bolesti i burnout sindroma mogu dovesti do ozbiljnih posledica. Ako je potrebno, posavetujte se sa vašim GP, koji će vas uputiti na odgovarajuću specijalističku kliniku, ili psihologa koji će vam pružiti stručnu pomoć.
Blue Colibri Aplikacija obezbeđuje laku, brzu i trenutnu komunikaciju širom vaše organizacije. Interfejs aplikacije omogućava segmentiranu komunikaciju. Sadržaj možemo slati posebno, adresiran na određene grupe zaposlenih ili čak organizaciji u celini. Njegov interfejs je prilagođen korisniku i jednostavan za učenje. Zahvaljujući statistici, efikasnost interne komunikacije se može meriti, na osnovu detaljnih analiza i izveštaja, može se razviti iskustvo zaposlenih i strategija interne komunikacije. Aplikacija može da pomogne radnicima da efikasnije rade svoj posao i održe ravnotežu radnog veka.